Jeseník versus Praha - bydlení

11.05.2020

Hlavní město Prahu máme rádi, je to krásné a bohaté město, bohaté zejména v porovnání se zbytkem země. To je syndrom všech zemí, kde jedno město svou velikostí a významem dominuje. Jsme ti poslední, kdo by chtěl vyvolávat jakoukoli nevraživost vůči metropoli. Jen bychom chtěli trochu relativizovat dojem, který Praze v porovnání s Jesenickem mnozí přisuzujeme.
My jsme se pro dnešek pokusili o malé srovnání Prahy a Jesenicka v otázce bydlení. Vzali jsme si na pomoc data z Českého statistického úřadu (z r. 2019), takže žádné dojmy a spekulace ;-) Díváme se například na průměrné měsíční náklady domácností na bydlení, které v Praze činí 18,1 % z čistého příjmu, v Jeseníku (data za Olomoucký kraj) je to 14,6 %. V peněžním vyjádření je to u Prahy 8 100 Kč, v Jeseníku 5 220 Kč, co průměrně dají za bydlení. Co má naprostou logiku, a taky potěší, je struktura typu bydlení, kde Olomoucký kraj má v rodinných domech 49,3 % domácností, Praha jenom 12,5 %, zbytek populace bydlí v bytových domech, například v panelácích a bytovkách (Jeseník 49,8 %, Praha 87,5 %). A ještě můžeme posloužit jedním úhlem pohledu - počtem místností, v nichž Pražané potažmo Jeseníčáci žijí. V hlavním městě má přes 27 % lidí k dispozici dvě místnosti, na Jesenicku je to číslo jen 16 %. Téměř identická procenta lidí žijí ve srovnávaných lokalitách ve třech (38 %), respektive čtyřech (22 %) místnostech. V Olomouckém kraji si ale přes 20 % domácností užívá přepych v podobě pěti a více místností (v Praze je to 7 %).
Nicméně interpretace faktů je na vás. My jen, že z některých ohledů je pro vás Jeseník výhodnější ;-) Máme-li chtít se Praze třeba ve výši průměrných příjmů přibližovat, tak s bydlením jsme už před Prahou, he he.

Foto (zdroj): Martin Vorel

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.