Jesenicko v Evropě 8: Přeshraniční spolupráce

06.09.2023

Čas od času můžete zaslechnout někoho, kdo zmíní sousední Polsko jako zemi s pro nás zajímavým potenciálem. Mnohem častěji ale slyšíte, nebo spíše vidíte, jak málo je tohoto potenciálu využíváno. Pro byznys. Pro služby. Pro obchod… Suma sumárum, do hodiny jízdy od hraničního přechodu Mikulovice-Glucholazy existuje trh o velikosti nejméně 100tis. potenciálních zákazníků, tj. asi 2,5x okres Jeseník. Má smysl si lámat hlavu, jak s Polskem dělat byznys. To v situaci, kdy se na rozjezd přeshraniční spolupráce dají využít evropské zdroje.

V rámci inventury našeho členství v EU představujeme největší projekty mezinárodní a přeshraniční spolupráce, jež byly na Jesenicku uskutečněny za pomoci bruselských eur.

Město Jeseník a Glucholazy připravily záměr na modernizaci historických budov a obnovu kulturního dědictví bývalého biskupského knížectví. Jeseník si za to opravil Katovnu, kde vznikla muzejní expozice a informační centrum (dotace 11,8 mil.). V rámci jesenicko-nyské spolupráce si Jeseník vybudoval záchytné parkoviště na obchvatu (silnice I/60) u průmyslové zóny Za Pojezdem, z devatenáctimilionové investice Evropa financovala přes 10 mil. Dobře víte, že jesenické Centrum společných aktivit v rámci městské knihovny vzniklo rovněž za podpory EU (dotace 630tis. eur).

Společnost Vincenze Priessnitze čerpala 11,5 milionů na vybudování venkovních infocenter v jesenických lázních i v Glucholazech, aby lépe propagovala lázeňskou minulost a současnost regionu.

Pamatujete, když se v období 2016-2019 rekonstruovala silnice z Písečné přes Supíkovice a Velké Kunětice přes Kijów do Nysy? Přes 3,1 milionů eur na to šlo, aby se přispělo k rozvoji přeshraničních podnikatelských aktivit.

I česká část turistické stezky Marianny Oranžské v Bílé Vodě byla podpořena evropskou dotací a nepochybně to přispělo k rozšíření turistické nabídky.

Hasiči z polské i české (jesenické) strany hranice získali milion eur na tvorbu informačního systému a společné plánovací dokumentace a byla pořízena chybějící speciální technika, aby záchranné složky byly ještě efektivnější při řešení krizových situací. V obdobných mantinelech byla dotace Bílé Vodě na pořízení hasičské cisterny.

Za zajímavý považujeme projekt realizovaný na jesenické hotelové škole, kde se díky 450tis. eur makalo na českém a polském trhu práce pro absolventy oborů hotelnictví, gastronomie a cestovní ruch.

Zlaté Hory obdržely 7,3 milionů, aby obnovily přeshraniční styk se sousedním Jarnoltowkem, se kterým byly propojeny už ve středověku, kdy se v regionu těžilo zlato.

V rámci vstupu Česka do Schengenského prostoru se uskutečnilo mnoho dalších aktivit podpořených zdroji z Evropské unie. Opomíjíme asi 250 projektů, kde výše dotace nepřesáhla 1 milion korun. I tak je zřejmé, že do vylepšování česko-polské spolupráce byly z EU investovány stovky milion korun.

Pokud jde o pokračování spolupráce CZ-PL, přejeme si, aby přibývalo projektů česko-polské spolupráce, za nimiž budou stát podnikatelské nápady. Ať není byznysem pouze lyžování Poláků na zdejších sjezdovkách a nakupování Čechů v Biedronce.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.