
Jak se dostal Jeseník na mapu světa díky Zahradě 2000

Znervózňuje nás, když lidé příliš řeší neziskové organizace. Je tam problém v tom slově 'neziskový', evokuje to u nich představu něčeho, co nepotřebuje peníze nebo je dokonce marnivě projídá. A je nám z toho i trochu smutno, když pak vidíme třeba neziskovou organizaci typu ZAHRADA 2000, která se věnuje poskytování sociálních služeb od roku 1998.
Teď se lidé kolem Stanislava Turka, Lenky Turkové a Ondreje Žiaka nachomýtli k jedné světové věci. Nebo teď, ono už to trvá pár let, co je Jeseník vedle jihomoravského Brna jediným místem v Česku, kde se uplatňuje model komunitní duševní péče prostřednictvím tzv. 'Otevřeného dialogu'. To je metoda pocházející ze Skandinávie a spočívá v práci více terapeutů s člověkem (rodinou) v krizi najednou, a to v rámci celého jeho sociálního okolí a rodiny. Má to skvělé výsledky a je to progresivní.
A co víc, Zahrada 2000 už nabízí metodu 'Otevřeného dialogu' i jako akreditovaný výcvik. Ten mohou absolvovat pracovníci center duševního zdraví, týmy zdravotních a sociálních služeb, ambulantní psychologové, psychiatři... V téhle branži je to právě to, co Zahradu 2000 dostalo na mapu světových metropolí, jako jsou New York, Londýn, Perth, Madrid, Mnichov, Barcelona, Brno... a Jeseník - všude tam je tahle metoda v oblasti duševního zdraví používána.
Ačkoli to asi není mainstreamové téma, nás hřeje u srdce, že tu takovou komunitní organizaci máme.
Námět (zdroj): Jan Fukala
Foto (zdroj): HOpenDialogue


Jeseničtí policisté společně darovali krev

Jak co nejdéle nepotřebovat nemocnici? Zajít do ní na Den zdraví

Dárek pro všechny ženy, Jeseník se dočká mamografu

Jesenická nemocnice nasazuje na zlomené ruce módní doplňky
