
Hornolipovský srdcař Josef Sekula

To je dar, vkročit do místnosti, strhnout na sebe pozornost a pak to válcovat, ať sedíte s učni, obchodními partnery, zákazníky anebo třeba prezidentem. Mimochodem toho současného Josef Sekula hostil předloni v hornolipovské Magacíně.
Když se sedmdesátiletý provozovatel penzionu Kovárna rozhovořil o své bohaté profesní kariéře, nejčastějším souslovím vypuštěným z jeho úst bylo: "To bys nevěřil.". Trefná ilustrace toho, co všechno ve svém životě zažil.
I on byl součástí někdejší mozkovny, jaká tady vznikla díky ředitelství Rudných dolů Jeseník. V dobách jejich největší slávy byl zodpovědný za praktickou výuku na jesenickém učilišti (dnes SPŠ Jeseník) a je na něm vidět, jak ho dnešní stav středního školství nenechává klidným.
Aby ne, když taky pamatuje tři plné ročníky oboru kameník na žulovské odborné škole, kterou nějaký čas vedl. S kontakty a znalostmi, jimiž v té době disponoval, by ale bylo hříchem nezkusit soukromé podnikání, jež do tehdejšího Československa po Sametové revoluci dorazilo.
Deset nejintenzivnějších let podnikání bylo Josefovo jméno spojeno s úspěšnou firmou SeMaCo tří kamarádů (Josef Sekula, Rudolf Margina, Petr Czorny), z nichž třetí jmenovaný v tu dobu žil v Německu. To on do Jeseníku přivezl první kufřík s nástroji pro obrábění, s nimiž pak Josef začal objíždět strojírenské podniky po celém Československu. S na tu dobu unikátními nástroji se dostal do většiny významných firem včetně mladoboleslavské Škodovky či kopřivnické Tatry. Byla to úžasná jízda s nespočtem vtipných historek, nečekaných improvizací, a hlavně byznysových úspěchů. Tehdy nejvíce v jeho vyprávění zaznívala slova o tom, že tomu bych stejně nevěřil, jaké věci se tehdy mohly dít.
Když přišla únava z věčného cestování, a hlavně když se kvůli vrcholící globalizaci ztížily podmínky podnikání SeMaCo natolik, až už to Josefovi nedávalo ten největší smysl, nechal se svými společníky vyplatit a pustil se do nového dobrodružství.
Nakoupil pozemky v Horní Lipové, v jejich rámci i starý dům, z něhož během pár let s manželkou vybudovali dnes vyhlášený penzion Kovárna. Postupně přidali svatební sál Magacína, ubytování Růžovka a chatu Nad Kovárnou. Kdo jste Pepu někdy zažili v akci, tak uznáte, že jeho přirozená bodrost a neformální profesionalita přispěly k rozmachu turismu v horní části Lipové. Jako někdejší člen Horské služby se několik zim staral o budování běžkařských stop (18. ledna pořádá 23. ročník Hornolipovské desítky), dělá zabíjačky, organizuje kosení trávy, golfovou tour a mnoho dalších akcí, včetně vyhlášených svateb v Magacíně.
Když se jeho vyprávění dostalo až do současnosti, v žádném případě z něj nešla cítit přehnaná nostalgie či tak něco. Josef je realista, který bere život tak, jak přichází. Kdo ale ví, jak se vede Kovárně a Magacíně, ten ví, že Josef Sekula nezapře podnikatele. Těm věcem jde naproti a za hojného používání selského rozumu si zatraceně hlídá, jak mu byznys šlape. Ačkoli otěže postupně předává dceři Michaele. Ta má zkušenosti v gastru i z ciziny, ale o té zase někdy příště.
Kamil Kavka



Lara Škrobánková se chce protancovat na největší festival tance na světě

Uznávaný fotograf Vasil Stanko digitalizuje depozitář Vlastivědného muzea Jesenicka

Kondiční trenér Patrik Kmínek připravuje olomouckou Sigmu na pohárovou Evropu

Mia Migalová je v reprezentaci kolegyní světového lezce Adama Ondry
